• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Roboczy projekt nowelizacji ustawy covidowej

    covid, nowelizacja ustawy, prawo pracy, sars cov 2, szczepienia

    W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się oczekiwany przez wielu pracodawców projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (UD271).

    Roboczy projekt nowelizacji ustawy covidowej przewiduje w szczególności rozwiązania umożliwiające pracodawcy uzyskiwanie informacji o tym, którzy pracownicy są zaszczepieni przeciwko COVID–19. Powyższe ma na celu zapewnić bezpieczeństwo pracowników i osób, korzystających z usług danego podmiotu, a także pozwolić zachować ciągłość działalności organizacji.

    Główne założenia projektu:

    1. Pracodawcy będą mogli uzyskiwać informację o tym, czy pracownik:
    • został zaszczepiony,
    • przebył w przeszłości zakażenie SARS-CoV-2,
    • posiada ważny negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

    Powyższe informacje pracodawca będzie mógł uzyskać także od osoby ubiegającej się o pracę przed nawiązaniem stosunku pracy.

    1. W przypadku, gdy pracownik nie zaszczepił się przeciwko COVID–19 lub posiada ważny pozytywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 – pracodawca będzie mógł delegować go do pracy poza jego stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy. Pracodawca będzie mógł także skierować takiego pracownika na urlop bezpłatny.
    2. Przedsiębiorca lub podmiot niebędący przedsiębiorcą prowadzący działalność gospodarczą w zakresie objętym czasowym ograniczeniem w prowadzeniu działalności gospodarczej – nie będzie podlegał takiemu ograniczeniu, jeżeli działalność gospodarcza będzie wykonywana na rzecz osoby:
    • zaszczepionej przeciwko COVID-19,
    • po przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2
    • lub osoby posiadającej ważny negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.
    1. Weryfikacja statusu zdrowotnego będzie możliwa dzięki stosowaniu aplikacji mobilnej udostępnionej przez Centrum e-Zdrowia bądź na podstawie zaświadczeń, na których umieszczony będzie wizerunek twarzy posiadacza zaświadczenia. Zaświadczenia będą wydawane przez osoby wykonujące zawód medyczny, zaś fotografie pochodzić będą z Rejestru Dowodów Osobistych oraz ewidencji wydanych i unieważnionych dokumentów paszportowych.

    Organem odpowiedzialnym za powyższy projekt jest Ministerstwo Zdrowia. Obrady nad projektowaną regulacją mają mieć miejsce na pierwszym wrześniowym posiedzeniu Rządu.

    Wróć do listy
    Julia Wawrzyńczak

    Julia Wawrzyńczak

    • Radca prawny
    Skontaktuj się z autorem

    Jeśli omawiane kwestie dotyczą Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z


    Artykuły powiązane

    Praca w trakcie izolacji

    W dniu 5 grudnia 2020 r. weszła w życie ustawa z dnia 27 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych …

    Uprawnienia pracodawcy z „ustawy o koronawirusie”

    W dniu 7 marca 2020 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz …

    Nowelizacja Kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej

    Zgodnie z zapowiedziami, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w dniu 19 maja 2021 r. przedstawiło projekt nowelizacji Kodeksu pracy regulujący zasady świadczenia pracy zdalnej. Poniżej przedstawiamy informacje dotyczące kluczowych propozycji. …

    Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

    Subscribe to our newsletter

    FreshMail.pl