• Polski
 • English
 • Deutsch
 • Ostatni etap wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych

  ppk, pracownicze plany kapitalowe, prawo pracy

  Od 1 stycznia 2021 r. przepisy ustawy o PPK objęły wszystkie podmioty zatrudniające, niezależnie od liczby osób zatrudnionych, które mogą być uczestnikami PPK.

  Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe?

  Pracownicze Plany Kapitałowe to powszechny system długoterminowego oszczędzania. Oszczędności osoby zatrudnionej tworzone są wspólnie przez te osoby, pracodawców oraz państwo. Pracodawca ma obowiązek wpłacać określony procent wynagrodzenia brutto osoby zatrudnionej. Minimalnie jest to 1,5 %, ale wpłatę tą może dobrowolnie zwiększyć nawet do 4%. Kary za niewywiązanie się z obowiązków wynikających z ustawy sięgają 1 000 000 zł.

  Terminy

  Pracodawcy będą zobowiązani do podpisania umowy o zarządzanie PPK z wybranymi instytucjami finansowymi w terminie do 23 kwietnia 2021 r. oraz umowy o prowadzenie PPK w terminie do 10 maja 2021 r.

  Wdrożenie PPK – jakie działania podjąć?

  • Opracować harmonogram wdrożenia.
  • Przeprowadzić konsultacje z osobami zatrudnionymi.
  • Wybrać instytucję finansową, z którą zostanie zawarta umowa o zarządzanie PPK.
  • Zawrzeć porozumienie z osobami zatrudnionymi do 23 marca 2021 r.
  • Przystosować systemy informatyczne, wyszkolić pracowników działów kadr itp.
  • Zawrzeć umowę o zarządzanie PPK z wybraną instytucją finansową do 23 kwietnia 2021 r.
  • Zawrzeć umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych do 10 maja 2021 r.
  • Dokonywać wpłat począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawarto umowę o prowadzeniu PPK.

  Dowiedz się, w jakich sytuacjach przedsiębiorca może zostać zwolniony z wprowadzenia PPK w zakładzie pracy 

  Wyjaśnia aplikant radcowski Maciej Jakubowski


  Wybór instytucji finansowej

  Wybór odpowiedniej instytucji finansowej powinien być dokonany w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a jeśli takowej nie ma – z reprezentacją osób zatrudnionych, wyłonioną w trybie przyjętym w danym podmiocie zatrudniającym. Osoby reprezentujące osoby zatrudnione w ramach konsultacji powinny zostać zaznajomione z mechanizmami Ustawy o PPK. Przeglądu ofert można dokonać na stronie mojePPK.pl (aktualnie jest to 20 ofert). Należy je zbadać pod kątem ekonomicznym i prawnym.

  Czas wdrożenia

  Prawidłowe wdrożenie PPK wymaga podjęcia szeregu czynności, które mogą zająć trochę czasu (obecnie proces bywa komplikowany przez takie kwestie organizacyjne jak praca zdalna, absencje chorobowe), więc nie warto zwlekać z podjęciem działań!

   


  Jeśli omawiane kwestie dotyczą Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z


  Artykuły powiązane

  PPK – wyścig dla największych pracodawców czas zacząć

  Najwyższy czas zacząć przygotowania Od 1 lipca 2019 r. najwięksi pracodawcy zatrudniający co najmniej 250 pracowników są zobowiązany do wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Celem PPK jest stworzenie powszechnego systemu długofalowego …

  Nowe obowiązki dla przedsiębiorców!

  Kolejne zmiany w prawie przynoszą dodatkowe obowiązki nakładane na przedsiębiorców, tj.: 1. kolejny etap wdrożenia PPK 2. obowiązek rejestracji w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych I. Kolejny etap wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych Niedawno upłynął termin …

  Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

  Subscribe to our newsletter

  FreshMail.pl