• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Uproszczenie zasad w zakresie transportu pomocy humanitarnej do Ukrainy

    dorohusk, jagodzin, korczowa, krakowiec, pomoc humanitarna, pomoc ukrainie, wsparcie dla ukrainy

    Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk poinformował o uproszczeniu zasad transportu pomocy humanitarnej samochodami ciężarowymi na dwóch przejściach na granicy polsko-ukraińskiej: Dorohusk-Jagodzin i Korczowa-Krakowiec.

    Ułatwienie polega na uproszczonej odprawie celnej, z której można skorzystać jedynie na podstawie wypełnionego i przesłanego formularza. Formularz jest dostępny na rządowej stronie przeznaczonej do zorganizowanej pomocy www.pomagamukrainie.gov.pl. Aby wysłać formularz, konieczne jest posiadanie profilu zaufanego.

    Wprowadzone ułatwienie ma zapobiec wielogodzinnemu oczekiwaniu konwojów humanitarnych na przekroczenie granicy polsko-ukraińskiej.

    Po przesłaniu wypełnionego formularza, na wskazany adres e-mail przekazywane będą dwa dokumenty:

    • „potwierdzenie” w pliku PDF – dokument potwierdzający zgłoszenie chęci przekroczenia granicy polsko-ukraińskiej z pomocą humanitarną wraz z unikatowym numerem formularza oraz podstawowymi informacjami dotyczącymi transportu,
    • „oznaczenie” w pliku PDF ze specjalnym oznakowaniem pojazdu (zawierającym unikatowy numer), który należy wydrukować (w formacie A4) i umieścić w widocznym miejscu na przedniej szybie pojazdu w jej prawym górnym rogu.

    Omawiana uproszczona procedura celna stanowi znaczące ułatwienie, gdyż dotychczas wszystkie transporty pomocy humanitarnej objęte były obowiązkiem zgłoszenia celnego. Z tej przyczyny w celu zapewnienia sprawnej obsługi planowanych transportów z pomocą humanitarną w każdej izbie administracji skarbowej wyznaczeni zostali koordynatorzy ds. pomocy humanitarnej. Zasadą jest bowiem, że w transporcie drogowym objęcie procedurą wywozu nie odbywa się w oddziale celnym granicznym, tylko realizowane jest w wewnętrznych placówkach celnych. Ogólnopolska siatka oddziałów celnych, w których takie formalności można realizować, dostępna jest na stronie podatki.gov.pl.

    Kontaktując się z oddziałem celnym, należy przede wszystkim przekazać wykaz towarów, które mają być transportowane w ramach konwoju humanitarnego. Powyższe umożliwi Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przekazanie zwrotnej informacji, czy towary te mogą być przedmiotem pomocy humanitarnej. Pozwoli również na określenie listy dokumentów, jakie należy przedstawić organowi celnemu.

    Towary wysyłane w ramach pomocy humanitarnej muszą zostać objęte procedurą wywozu w systemie AES/ECS2. Dlatego niezbędne jest przekazanie do tego systemu elektronicznego zgłoszenia celnego w postaci pliku XML.

    Eksportowane towary nie podlegają cłu ani należnościom podatkowym.

    Co istotne — niezależnie od obecnej sytuacji za wschodnią granicą, kierowcy konwojów humanitarnych muszą posiadać ze sobą ważny paszport.

     

    Źródła:

    Wróć do listy
    dr Dominik Lubasz

    dr Dominik Lubasz

    • Wspólnik
    • Radca prawny
    Skontaktuj się z autorem

    Jeśli omawiane kwestie dotyczą Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z


    Artykuły powiązane

    Lubasz i Wspólnicy dla Ukrainy! Włączamy się w inicjatywę E-Izby ze wsparciem InPost

    Kancelaria Lubasz i Wspólnicy dołączyła do inicjatywy Izby Gospodarki Elektronicznej na rzecz pomocy Ukrainie, która jest logistycznie wspierana przez InPost! Od dziś (2 marca 2022) w łódzkiej siedzibie kancelarii Lubasz i …

    Decyzja Rady Unii Europejskiej w sprawie osób uciekających przed wojną w Ukrainie

    4 marca 2022 roku Rada Unii Europejskiej przyjęła decyzję wykonawczą 2022/382. Przedmiotem tej decyzji jest wprowadzenie tymczasowej ochrony dla wysiedleńców z terenów Ukrainy, którzy opuścili ten kraj 24 lutego 2022 …

    WJAZD OBYWATELI UKRAINY DO POLSKI– PODSTAWA, DOKUMENTY, INFORMACJE KONTAKTOWE

    Внизу переклад на українську мову I. Jakie dokumenty są podstawą wjazdu do Polski Zgodnie z informacją podaną na stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców, Obywatel Ukrainy może wjechać do Polski na podstawie: paszportu …

    Specustawa – rozwiązania prawne dla Ukraińców

    Na stronie rządowego centrum legislacji pojawiła się pierwsza informacja o założeniach specustawy — Projektu ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (CD356). Celem ustawy …

    Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

    Subscribe to our newsletter

    FreshMail.pl