• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

    obsluga prawna spolek, prawo korporacyjne, prawo spolek, przeksztalcenie spolki

    Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zapewnić wspólnikom (bądź wspólnikowi) ochronę przed odpowiedzialnością za długi przedsiębiorstwa. Na taką ochronę nie może liczyć przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. W niektórych przypadkach rozmiar prowadzonej działalności lub inne czynniki mogą jednak spowodować, iż dla takiego przedsiębiorcy oddzielenie biznesu od jego majątku osobistego i odpowiedzialności osobistej za ten biznes stanie się celem bardzo pożądanym.
    W takich sytuacjach pamiętać trzeba, iż przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może dokonać przekształcenia tej działalności w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Dzięki temu nowoutworzona spółka będzie kontynuatorem wszelkich praw i obowiązków (w tym kontraktów, pozwoleń, koncesji itp.), które nabył przedsiębiorca, co pozwoli na zachowanie ciągłości w działalności przedsiębiorstwa. Z uwagi na ilość czynności, które muszą zostać podjęte w tym celu, jak również poziom skomplikowania procesu przekształcenia przedsiębiorcy niezbędne będzie doradztwo prawne, by prawidłowo i sprawnie przeprowadzić przekształcenie.

    Przekształcenia stanowią jedną z gałęzi prawa spółek. Przekształcenie spółek regulują przepisy działu III ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. nr 94, poz. 1037; ostatnia zmiana w Dz. U. z 2006 r. nr 208, poz. 1540). Przepisy rozdziału VI tego działu odnoszą się do kwestii przekształcenia indywidualnego przedsiębiorcy w spółkę kapitałową.
    Z art. 551 § 5 K.s.h. wynika, że przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672, 675 i 983) - (przedsiębiorca przekształcany) może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę przekształconą), a więc bądź to w spółkę z o. o., bądź w spółkę akcyjną.
    W świetle tego przepisu, spółka z o.o. powstała po przekształceniu określana jest mianem spółki przekształconej. Zgodnie Kodeksem spółek handlowych, przedsiębiorąca przekształcany staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). W sferze cywilnoprawnej spółka przekształcona staje się co do zasady kontynuatorem praw i obowiązków przysługujących przedsiębiorcy przekształcanemu, gdyż - jak stanowi Kodeks spółek handlowych - spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego.
    Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.

    Proces przekształcenia przedsiębiorstwa prowadzonego w formie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. składa się z kilku etapów i wymaga przygotowania wielu dokumentów. W tym zakresie potrzebna będzie przedsiębiorcy odpowiednia obsługa prawna. Wyspecjalizowana kancelaria adwokacka lub kancelaria radców prawnych, której główną specjalizacją jest obsługa prawna spółek, z pewnością pomoże w kompleksowym przygotowaniu projektów wszystkich niezbędnych dokumentów z zachowaniem odpowiedniej formy i wymogów. Przeprowadzi również proces przekształcenia, obejmujący swoim zakresem również postępowanie sądowe w związku z rejestracją w Krajowym Rejestrze Sądowym. Co więcej, kompleksowa obsługa prawna świadczona po dokonaniu przekształcenia, wspomoże przedsiębiorcę w wypełnianiu obowiązków nałożonych na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przez prawo spółek.

    Po dokonaniu przekształcenia, działalność przedsiębiorcy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest obarczona dużo mniejszym ryzykiem. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest osobą prawną, niezależną od wspólników, a co za tym idzie ma swój odrębny majątek. Co więcej, po upływie „okresu przejściowego”, wspólnik nie odpowiada za zobowiązania spółki. Natomiast w przypadku gdy spółka popadnie w kłopoty finansowe, może ogłosić upadłość. Wówczas, zaspokajanie wierzycieli będzie następowało z masy upadłości, na którą będzie się składał majątek spółki. Powyższe okoliczności zdecydowanie wpływają na zabezpieczenie interesów i majątku wspólnika.
    Inaczej będzie się także kształtowała sytuacja przekształconego w spółkę z o. o. przedsiębiorcy w przypadku woli zakończenia swojego zaangażowania w biznes – w grę wchodzić będzie wówczas, w szczególności rozwiązanie spółki lub sprzedaż udziałów innemu podmiotowi. W przypadku, gdyby wspólnik podjął decyzję o rozwiązaniu spółki, wówczas należy przeprowadzić proces likwidacji. Likwidacja spółki ma na celu spłacenie wszystkich zobowiązań spółki oraz ewentualnie podział pozostałego majątku pomiędzy wspólników. Wspólnik, który nie będzie chciał być dalej zaangażowany w działalność spółki, ma także możliwość zbycia wszystkich swoich udziałów lub ich części na rzecz innego podmiotu. Powyższe rozwiązania pozwalają na swobodne decydowanie o poziomie zaangażowania wspólnika w działalność spółki i jej dalszy byt.

    Jak zasygnalizowano wyżej, proces przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest dosyć skomplikowany. Jednakże przedsiębiorcom, korzystającym z obsługi prawnej, prawnik pomoże w przygotowaniu wszystkich dokumentów, jak również będzie nadzorował cały proces przekształcenia.
    Do korzyści wynikających ze zmiany formy prowadzenia przedsiębiorstwa w formie jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, powinno zaliczyć się zdecydowanie zwiększoną ochronę przed odpowiedzialnością za długi przedsiębiorstwa. Jednocześnie przekształcenie takie może stanowić krok w osiągnięciu równie bezpiecznej, jednak zdecydowanie bardziej opłacalnej z podatkowego punktu widzenia struktury spółki komandytowej z udziałem spółki z o.o. jako komplementariuszem. Zalety wskazanego rozwiązania zaprezentujemy w kolejnym alercie.

    Wróć do listy
    dr Dominik Lubasz

    dr Dominik Lubasz

    • Wspólnik
    • Radca prawny
    Skontaktuj się z autorem

    Artykuły powiązane

    Nowy rozdział w historii Bluerank i Prowly

    Bluerank – lider wśród firm dostarczających usługi marketingu w wyszukiwarkach internetowych zainwestował obok Internet Ventures FIZ w startup prowly.com. Dr Dominik Lubasz doradzał Bluerank w trakcie procesu inwestycyjnego. Cieszymy się, że …

    Składki od umów zlecenia po nowemu

    1 stycznia 2016 r. weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: u.s.u.s.), które zmieniają zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym przez osoby …

    Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

    Subscribe to our newsletter

    FreshMail.pl