• Polski
 • English
 • Deutsch
 • Alert prawny: Prace nad nowelizacją przepisów w zakresie kontroli trzeźwości pracowników i współpracowników

  alert prawny, kodeks pracy, kontrola trzezwosci w pracy, prawo pracy

  W dniu 28 maja 2021 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się długo wyczekiwany projekt nowelizacji Kodeksu pracy oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Obecnie projekt został skierowany do konsultacji społecznych i opiniowania m.in. przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność” i Konfederację Lewiatan.

  Jak czytamy w uzasadnianiu, założeniem nowelizacji jest stworzenie podstawy prawnej do przeprowadzenia przez pracodawcę prewencyjnej, wyrywkowej kontroli pracowników na obecność alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu. Pracodawcy mają uzyskać uprawnienie do przeprowadzania kontroli poziomu spożytego alkoholu oraz kontroli obecności w organizmie środków działających podobnie do alkoholu, w określonych celach. Za takie cele uznano konieczność zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników, a także ochrony mienia należącego do pracodawcy.

  Ponadto, projekt zakłada wprowadzenie uprawnienia pracodawców organizujących pracę osób fizycznych zatrudnionych na innej podstawie niż umowa o pracę, do badania trzeźwości osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych czy osób samozatrudnionych.

  Nowelizacja jest szczególnie uzasadniona z uwagi na rozbieżności stanowisk sądów czy organów w zakresie możliwości i trybu przeprowadzenia kontroli trzeźwości pracowników oraz z uwagi na konieczność zapewnienia zgodności działań kontrolnych z przepisami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem (RODO).

  Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Planowany termin uchwalenia zmian to III kwartał 2021 r.

  Będziemy informować Państwa o postępach prac legislacyjnych nad nowelizacją.

  Projekt dostępny jest pod poniższym adresem: https://legislacja.gov.pl/docs//2/12347305/12791129/12791130/dokument505129.pdf


  Jeśli omawiane kwestie dotyczą Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z


  Artykuły powiązane

  Nowelizacja Kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej

  Zgodnie z zapowiedziami, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w dniu 19 maja 2021 r. przedstawiło projekt nowelizacji Kodeksu pracy regulujący zasady świadczenia pracy zdalnej. Poniżej przedstawiamy informacje dotyczące kluczowych propozycji. …

  Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

  Subscribe to our newsletter

  FreshMail.pl