• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Audyt prawny nieruchomości – podstawowy dokument dla każdego inwestora czy zbędny koszt?

    audyt nieruchomosci, prawo nieruchomosci

    Audyt prawny nieruchomości, zwany często również due diligence, to nic innego jak badanie jej stanu prawnego. Doświadczeni inwestorzy korzystający z kompleksowej obsługi prawnej wiedzą, że prawidłowo przeprowadzony audyt prawny nieruchomości może ujawnić okoliczności, które wpływają na decyzję o jej nabyciu albo otwierają nowe możliwości w negocjacjach z właścicielem.

    Zakres czynności podejmowanych w ramach audytu prawnego, często jest błędnie utożsamiany ze zwykłą analizą treści księgi wieczystej. Tymczasem obejmuje on znacznie szerszy zakres badania, który jest dostosowany do charakteru i stanu faktycznego audytowanej nieruchomości.

    Można zaryzykować stwierdzenie, że nie ma uniwersalnej metody na sporządzenie raportu z badania stanu prawnego nieruchomości, bowiem inne aspekty podlegają badaniu przy nieruchomości rolnej, inne przy nieruchomości zabudowanej, w szczególności budynkiem wpisanym o rejestru zabytków, a na odmienne aspekty należy zwrócić uwagę tworząc audyt nieruchomości niezabudowanej i przeznaczonej pod realizację inwestycji przemysłowej.

    Każdy audyt zaczyna się od analizy księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości. Księga wieczysta zawiera podstawowe i najważniejsze informacje dotyczące nieruchomości: kto jest właścicielem, użytkownikiem wieczystym nieruchomości, jaka jest powierzchnia gruntu, jego położenie i czy jest on zabudowany. Z księgi wieczystej wynikać mogą również roszczenia osób trzecich co do nieruchomości np. roszczenie o zawarcie umowy przyrzeczonej, lub informacje o ustanowionych służebnościach. W księdze znajdziemy również wiadomości o obciążeniach w postaci hipotek.

    Informacje zamieszczone w księdze wieczystej mają istotne znaczenie, ze względu na rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych, która pozwala nam przyjąć, iż w razie jakichkolwiek niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto nabył własność lub inne prawo rzeczowe od osoby wskazanej w księdze wieczystej jako osoba uprawniona.

    Informacja o wzmiance wyłącza działanie rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych, bowiem wskazuje, że zostały złożone wnioski o zmianę danych zawartych w księdze wieczystej lub wszczęte zostało postępowanie sądowe lub administracyjne, przedmiotem którego jest nieruchomość. Wówczas konieczna jest analiza akt księgi wieczystej, bowiem z samej wzmianki nie dowiemy się, czego wniosek lub postępowanie dotyczy.

    Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych nie obejmuje również informacji dotyczących m.in. powierzchni i położenia nieruchomości oraz nie działa przeciwko prawom obciążającym nieruchomość z mocy ustawy, przeciwko prawu dożywocia czy przeciwko służebnościom. A więc nawet w przypadku gdyby wymienione powyżej prawa nie zostały ujęte w księdze wieczystej, to pomimo braku świadomości i wiedzy co do takiej okoliczności, inwestor nabyłby nieruchomość wraz z takimi obciążeniami.

    Z powyższego wynika, że po analizie treści wpisów w księdze wieczystej należy zweryfikować – na podstawie odrębnych dokumentów przekazanych najczęściej przez właściciela nieruchomości – czy na pewno odzwierciedlają rzeczywisty stan prawny i faktyczny nieruchomości.

    Należy również pamiętać, że nie wszystkie istotne dla inwestora informacje można, czy trzeba wpisać do księgi wieczystej – najczęściej nie znajdziemy tam informacji o wszystkich służebnościach, umowach najmu, umowach dzierżawy czy też umowach o zarządzanie nieruchomością, ani o toczących się postępowaniach dotyczących nieruchomości.

    Jeżeli przedmiotem badania będzie nieruchomość zabudowana budynkiem – oprócz ustalenia jego stanu technicznego na podstawie odrębnego badania dokonanego przez odpowiedniego rzeczoznawcę – należy ustalić przede wszystkim czy budynek jest wpisany do rejestru zabytków (bowiem wiążą się z tym dodatkowe obowiązki i ograniczenia właściciela) oraz został wybudowany zgodnie z przepisami. Po nabyciu takiego budynku, sankcje z tytułu zrealizowana go w warunkach samowoli budowlanej, użytkowania bez pozwolenia lub zgłoszenia, czy też niezgodnie z przeznaczeniem, zawsze w pierwszej kolejności obciążać będą aktualnego właściciela a nie poprzedniego inwestora. Możliwe jest nałożenie kar pieniężnych w ramach prowadzonego postępowania legalizacyjnego. W najgorszym zaś przypadku może się okazać, iż legalizacja takiego budynku nie będzie możliwa, a organ będzie obowiązany do nakazania rozbiórki, bowiem budynek został posadowiony np. wbrew ustaleniom obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

    Jeśli inwestor zamierza na nieruchomości prowadzić inwestycję budowlaną, przed podjęciem decyzji o nabyciu nieruchomości konieczne jest ustalenie, czy dla terenu, na którym nieruchomość się znajduje obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub wydana została decyzja o warunkach zabudowy. W przypadku gruntów położonych za miastem znaczenie będą miały kwestie odrolnienia i wyłączenia z produkcji rolniczej na cele nierolnicze.

    Jeśli nieruchomość będąca przedmiotem audytu jest oddana w użytkowanie wieczyste ustalić należy, do kiedy ustanowione jest użytkowanie wieczyste, na jaki cel został oddany grunt w użytkowanie wieczyste, czy są uiszczone opłaty roczne z tytułu użytkowanie wieczystego, czy opłaty te były aktualizowane i czy były uiszczane.

    Nie możemy również zapominać o kwestiach podatkowych - nabywając nieruchomość powinniśmy żądać przedstawienia zaświadczenia o niezaleganiu z podatkiem od nieruchomości.

    Podsumowując - bez względu na to jakiej nieruchomości będzie dotyczyło badanie, każdy audyt powinien przeprowadzać rzetelną oceny stanu prawnego i faktycznego badanej nieruchomości i ujawniać wszelkie nieścisłości lub niezgodności w przedstawionej dokumentacji. Wnioski zawarte w audycie winny wskazywać na potencjalne ryzyka dla inwestora oraz przedstawiać możliwe rozwiązania, tak aby inwestor mógł na tej podstawie ocenić ryzyko biznesowe planowanych działań i świadomie podjąć decyzję o zaangażowaniu niemałych środków finansowych w zakup danej nieruchomości, przy których koszt obsługi prawnej sporządzenia audytu jest niewielki.

    Wróć do listy
    dr Dominik Lubasz

    dr Dominik Lubasz

    • Wspólnik
    • Radca prawny
    Skontaktuj się z autorem

    Jeśli omawiane kwestie dotyczą Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z

    Łukasz Waszczykowski

    Radca prawny

    lukasz.waszczykowski@lubasziwspolnicy.pl

    Artykuły powiązane

    Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

    Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zapewnić wspólnikom (bądź wspólnikowi) ochronę przed odpowiedzialnością za długi przedsiębiorstwa. Na taką ochronę nie może liczyć przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność …

    Spółka komandytowa z udziałem sp. z o.o. jako komplementariusza. Jak stworzyć taką strukturę i dlaczego warto to zrobić?

    Przedsiębiorcy, mając na uwadze optymalizację podatkową, często decydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki komandytowej. Z jednej strony, pozwala ona na optymalizację podatkową z uwagi na fakt, iż …

    Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

    Subscribe to our newsletter

    FreshMail.pl