• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Zmiany w prawie dla usprawnienia wymiany danych gospodarczych

    17 lutego b.r. rząd rozpatrywał propozycje zmian przepisów, które mają na celu zapewnienie prostszego i tańszego sprawdzania wiarygodności płatniczej kontrahentów, wprowadzenie nowych narzędzi dla BIG-ów, do oceny firm i konsumentów, a także zwiększenie ochrony dłużników przed nieprawdziwym wpisem.

    Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt założeń do nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, który ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo obrotu gospodarczego poprzez rozbudowę funkcji informacyjnej biur informacji gospodarczej (BIG-ów).

    Obecnie w Polsce działają 4 niezależne Biura Informacji Gospodarczej: BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów BIG, Rejestr Dłużników ERIF BIG, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej. Każde z nich prowadzi odrębną listę dłużników, nie korzystając z danych innych biur. BIGi nie gromadzą także informacji z rejestrów publicznych, tj. urzędów skarbowych i gmin w zakresie podatków i opłat lokalnych, ani zakładów ubezpieczeń. Nowe przepisy mają ujednolicić system informacji i ułatwić dostęp do niego.

    Według resortu gospodarki istotnym jest, aby niektóre organy publiczne mogły przekazywać BIG-om informacje o zaległych zobowiązaniach stwierdzonych ostateczną decyzją lub prawomocnym wyrokiem, a w szczególności takich, co do których wszczęto postępowanie egzekucyjne. Przekazywane mogłyby być również informacje potwierdzające rzetelność sprawdzanego podmiotu, np. o terminowej spłacie zobowiązań. Ponadto, Biura Informacji Gospodarczej zyskałyby również dostęp do danych znajdujących się w rejestrach publicznych, takich jak KRS, CEIDG czy REGON, oraz do sprawozdań finansowych przedsiębiorstw, a także do uzyskanych od kancelarii komorniczych informacji o bezskutecznych egzekucjach prowadzonych przeciwko dłużnikom będącym przedsiębiorcami.

    Aby informacje dostępne w BIG-ach były bardziej aktualne i zgodne z rzeczywistością, nowe przepisy przewidują stworzenie listy typowych zdarzeń, które mają istotny wpływ na treść wpisów (np. zawarcie ugody czy spłata części należności), co pozwoli wierzycielom łatwiej wywiązywać się z obowiązku aktualizowania danych, a dłużnikom ułatwi żądanie takiej aktualizacji. Wychodząc przedsiębiorcom naprzeciw, Ministerstwo proponuje także, aby biura, na wniosek zainteresowanych podmiotów, przekazywały zbiorczą informację o dłużniku, uwzględniającą wszystkie dotyczące go wpisy, również te dokonane w innych BIG-ach. Koszt takiego wniosku wynosiłby 30 zł.

    Wobec poszerzenia kompetencji biur, nowe przepisy przewidują również zwiększenie ochrony praw dłużników, poprzez zapewnienie im możliwości ustosunkowania się do planowanego wpisu, w ciągu 21 dni oraz zgłoszenia ewentualnego sprzeciwu.

    Projekt gwarantuje także zrównanie uprawnień konsumentów z uprawnieniami przedsiębiorców w kwestii podstawy do dokonywania wpisu. Obecnie, wierzyciel będący przedsiębiorcą, może dokonać wpisu zobowiązania, nie posiadając jeszcze wyroku sądowego, natomiast konsument aby dokonać wpisu musi posiadać tytuł wykonawczy. Bezpodstawne zgłoszenie długu przez zarówno przez osobę fizyczną jak i przez przedsiębiorcę będzie zagrożone karą w wysokości 30 tys. zł.

    Jeśli omawiane kwestie dotyczą również Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z:
    radcą prawnym dr. Dominikiem Lubaszem dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl lub
    radcą prawnym Witoldem Chomiczewskim witold.chomiczewski@lubasziwspolnicy.pl.

    Zastrzeżenie:
    Informacja zawarta w Alercie Prawno – Podatkowym nie stanowi porady prawnej. Lubasz i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych Spółka Komandytowa nie ponosi odpowiedzialności za skutki wykorzystania tej informacji bez uprzedniej analizy takiej możliwości na gruncie konkretnego stanu faktycznego.

    Wróć do listy
    dr Dominik Lubasz

    dr Dominik Lubasz

    • Wspólnik
    • Radca prawny
    Skontaktuj się z autorem

    Jeśli omawiane kwestie dotyczą Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z

    dr Dominik Lubasz

    Wspólnik
    Radca prawny

    dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl

    Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

    Subscribe to our newsletter

    FreshMail.pl