• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Rząd przyjął nowelizację prawa autorskiego

    Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowało projekt zmian w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych, które mają dostosować obowiązujące przepisy do standardów obowiązujących w prawie europejskim. 12 maja Rząd przyjął nowelizację, która obejmuje m.in. zwiększenie zakresu prawa cytatu i wprowadza możliwość przytaczania w całości rozpowszechnionych utworów plastycznych i fotograficznych.

    Zmieniona regulacja ma także zapewnić autorom piszącym w języku polskim, wynagrodzenie z tytułu użyczania egzemplarzy ich utworów przez biblioteki publiczne. Wspomniane uposażenie ma pochodzić ze środków resortu kultury.

    Nowe przepisy umożliwią również udostępnianie bibliotekom i muzeom utworów osieroconych, czyli takich, których autorzy są nieznani lub nie można określić miejsca ich pobytu. Będzie to jednak poprzedzone starannymi poszukiwaniami osób uprawnionych. Jeśli nie przyniosą one rezultatu, utwór zostanie uznany za osierocony, a posiadająca go instytucja będzie miała prawo go zwielokrotniać i udostępniać w celach edukacyjnych i kulturalnych.

    Co więcej, znowelizowana regulacja pozwoli instytucjom na użytkowanie dzieł niedostępnych w handlu, tzw. out of commerce, wydanych przed 1994 r. Są to utwory już nieosiągalne na rynku, ponieważ ich autorzy nie publikują nowych wydań, a uprzednie nie są dostępne, jednak nadal chronione prawami autorskimi.

    Projekt trafi teraz do Sejmu, w którym trwają już prace nad innymi przepisami zmieniającymi prawo autorskie, m.in. poprzez wydłużenie ochrony praw pokrewnych do artystycznych wykonań utrwalonych na fonogramach oraz fonogramów do 70 lat.

    Jeśli omawiane kwestie dotyczą również Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z:
    radcą prawnym dr. Dominikiem Lubaszem dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl lub
    radcą prawnym Witoldem Chomiczewskim witold.chomiczewski@lubasziwspolnicy.pl.

    Zastrzeżenie:
    Informacja zawarta w Alercie Prawno – Podatkowym nie stanowi porady prawnej. Lubasz i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych Spółka Komandytowa nie ponosi odpowiedzialności za skutki wykorzystania tej informacji bez uprzedniej analizy takiej możliwości na gruncie konkretnego stanu faktycznego.

    Wróć do listy
    dr Dominik Lubasz

    dr Dominik Lubasz

    • Wspólnik
    • Radca prawny
    Skontaktuj się z autorem

    Jeśli omawiane kwestie dotyczą Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z

    dr Dominik Lubasz

    Wspólnik
    Radca prawny

    dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl

    Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

    Subscribe to our newsletter

    FreshMail.pl