• Polski
 • English
 • Deutsch
 • Plany objęcia spółek komandytowo-akcyjnych i komandytowych CIT

  W sierpniu 2012 roku Ministerstwo Finansów poinformowało o rozpoczęciu prac nad zmianą ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Projektowane modyfikacje przepisów mają dotyczyć również spółki komandytowo-akcyjnej, a ich celem ma być opodatkowanie całości zysku wypracowywanego przez spółkę komandytowo-akcyjną, w tym udziału  w zyskach przypadających na akcjonariuszy, nawet jeżeli nie zostaną między nich podzielone. W marcu 2013 roku analiza Ministerstwa doprowadziła do sformułowania założeń do projektu ustawy o CIT, zgodnie z którymi również spółki komandytowe, a nie tylko komandytowo-akcyjne mają być objęte podatkiem dochodowym od osób prawnych.

  Mechanizmem pozwalającym osiągnąć powyższy cel ma być opodatkowanie spółki komandytowo-akcyjnej I komandytowej w zakresie podatku dochodowego na takich samych zasadach, jak spółek kapitałowych. Takie rozwiązanie spowodowałoby pojawienie się swoistego podwójnego opodatkowania dochodów raz jako dochodów spółki komandytowo-akcyjnej, a następnie po wypłacie wspólnikom, jako ich dochodów.

  Projektowane rozwiązania mogą wejść w życie od 1 stycznia 2014 roku dla spółek komandytowo-akcyjnych a od 1 stycznia 2015 roku dla spółek komandytowych, choć obecnie nie można jednoznacznie stwierdzić, czy prace legislacyjne zakończą się w terminie umożliwiającym zachowanie powyższej daty. Projekt założeń znajduje się obecnie w fazie uzgodnień, w których już obecnie zgłoszone zostały zasadnicze uwagi o charakterze systemowym co do projektowanego rozwiązania m.in. Rządowe Centrum Legislacji oraz Ministerstwo Gospodarki. W uwagach tych podnosi się niespójność systemową proponowanego rozwiązania objęcia spółek komandytowo-akcyjnych podatkiem dochodowym od osób prawnych, w szczególności wobec faktu, iż spółka ta jest spółką osobową, a także w zakresie sytuacji prawnej komplementariusza. Zwraca się uwagę na możliwe naruszenie konstytucyjnej zasady równości i sprawiedliwości podatkowej. Zastrzeżenia o charakterze konstytucyjnym dotyczą również proponowanej daty wejścia w życie ustawy nowelizacyjnej.

  Projektowana nowelizacja w kształcie objętym założeniami znacząco zmniejszy atrakcyjność spółki komandytowo-akcyjnej I komandytowej jako formy prowadzenia działalności gospodarczej, zwłaszcza z uwagi na swoiste podwójne opodatkowanie dochodów.

   

   

  Jeśli zaprezentowane zagadnienia dotyczą również Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z:

  Radcą prawnym Witoldem Chomiczewskim                witold.chomiczewski@lubasziwspolnicy.pl

  Radcą prawnym dr. Dominikiem Lubaszem                  dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl

  Wróć do listy
  dr Dominik Lubasz

  dr Dominik Lubasz

  • Wspólnik
  • Radca prawny
  Skontaktuj się z autorem

  Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

  Subscribe to our newsletter

  FreshMail.pl