• Polski
 • English
 • Deutsch
 • Pierwsza zmiana specustawy – objęcie ustawą obywateli Ukrainy przybyłych do RP z innego państwa niż Ukraina

  obywatele innych krajow, obywatele ukrainy, pomoc dla ukrainy, specustawa, zmiana ustawy

  Dobra wiadomość dla obywateli Ukrainy, którzy zostali wyłączeni spod regulacji Ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (zwanej specustawą).

  Liczna grupa obywateli Ukrainy w wyniku agresji Federacji Rosyjskiej przybyła na terytorium RP po dniu 23.02.2022 r., przekraczając wcześniej granicę z Rumunią, Mołdawią czy Słowacją. Z uwagi na to zostali oni wyłączeni przez ustawodawcę polskiego spod działania specustawy.

  Aby umożliwić również i tej grupie skorzystanie ze wsparcia na terytorium RP z wachlarza uprawnień i usług publicznych, jakie przewidział ustawodawca w specustawie, Parlament uchwalił ustawę zmieniającą, znoszącą opisane ograniczenie. Ustawa została ogłoszona w dniu 26.03. i analogicznie jak specustawa, będzie obowiązywać od dnia 24 lutego 2022 r.

  Obecnie Specustawa nie daje możliwości zatrudnienia obywatela Ukrainy przez pracodawcę zagranicznego. Być może w najbliższej przyszłości polski ustawodawca zdecyduje się na zmianę specustawy w celu uregulowania tej kwestii.

  Będziemy śledzić dla Państwa nadchodzące zmiany i na bieżąco o nich informować.


  Jeśli omawiane kwestie dotyczą Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z


  Artykuły powiązane

  Specustawa – rozwiązania prawne dla Ukraińców

  Na stronie rządowego centrum legislacji pojawiła się pierwsza informacja o założeniach specustawy — Projektu ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (CD356). Celem ustawy …

  Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

  Subscribe to our newsletter

  FreshMail.pl