• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Kredyty hipoteczne zostaną przystosowane do wymagań UE

    Ministerstwo Finansów ma zamiar uregulować rynek kredytów hipotecznych, tak aby był on zgodny z zaleceniami UE. Jedną z wiodących modyfikacji, których wprowadzenie zakłada projekt zmian do ustawy o kredycie hipotecznym, będzie wprowadzenie wymogu informowania klientów o wysokości prowizji uzyskiwanych przez pośredników kredytowych.

    Unijna dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/17/UE z dnia 4 lutego 2014 r. w sprawie konsumenckich umów o kredyt związanych z nieruchomościami mieszkalnymi, zakłada wprowadzenie zezwoleń na działalność pośrednictwa kredytowego. Nadzór nad nią, oraz nad instytucjami niekredytowymi oferującymi zawarcie umowy o kredyt hipoteczny, a także rejestr tychże podmiotów, sprawować by miała Komisja Nadzoru Finansowego.

    Konsumenci zawierający umowy kredytowe pod zastaw nieruchomości, podobnie jak do tej pory, podlegaliby ochronie sprawowanej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a z kolei KNF, pełniłaby rolę organu nadzorczego nad rynkiem w pozostałym zakresie. Obie te instytucje byłyby zobowiązane do ścisłej współpracy.

    KNF byłby uprawniony do udzielania oraz cofania pośrednikom kredytowym zezwolenia na prowadzenie działalności, a także w razie konieczności, do nakładania kar za naruszenie przepisów ustawy. Przewiduje się, że Komisja miałaby organizować egzaminy sprawdzające poziom wiedzy i kompetencje osób zarządzających pośrednikami kredytowymi i tzw. wyznaczonymi przedstawicielami. Osoby winny uzyskać pozytywny wynik z takiego egzaminu do 21 marca 2017 r.

    Poza rzetelną informacją dotyczącą wysokości prowizji pośredników kredytowych, oraz założeniem rejestru do którego byliby wpisywani, projektowe przepisy przewidują również, obowiązek badania zdolności kredytowej podmiotu, przed udzieleniem kredytu. Ponadto kredytodawcy i pośrednicy kredytowi zostaną zobligowani do wprowadzenia procedur, mających na celu sprawdzenie uczciwości, sprawiedliwości i przejrzystości systemu wynagradzania zatrudnianego przez siebie personelu.

    Projekt ustawy przewiduje również unormowanie zasad reklamy i marketingu kredytów przeznaczanych na zakup nieruchomości. Wskazano bowiem, że reklama powinna zawierać precyzyjne i wyraźnie sformułowane informacje, na temat stopy oprocentowania i kosztów kredytu wraz z reprezentatywnym przykładem, a w razie potrzeby, także ostrzeżenia o możliwości zmiany stopy oprocentowania oraz ryzyku zmiany kursu walutowego.

    Kredytodawca lub pośrednik kredytowy, na podstawie przykładu, będzie musiał przedstawiać informacje o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania, jak i o całkowitej kwocie, którą konsument będzie musiał spłacić. Zakazana będzie tzw. sprzedaż wiązana, z pominięciem prowadzenia bezpłatnego rachunku ROR lub oszczędnościowego związanego z obsługą kredytu.

    Pozostałe zmiany mają regulować kwestie wyceny nieruchomości, kredytów denominowanych w walutach obcych, wcześniejszej spłaty kredytu, zaległości w spłacie kredytu i egzekucji należności. Projekt ustawy nakłada na kredytodawców obowiązek wysłania do konsumenta ostatecznego wezwania do zapłaty w terminie nie krótszym niż 30 dni przed rozpoczęciem procedury uzyskiwania bankowego tytułu egzekucyjnego.
    Wprowadzenie do polskiego porządku prawnego, przepisów unijnej dyrektywy dotyczącej konsumenckich umów o kredyty hipoteczne, ma na celu zapewnienie wysokiego poziomu ochrony konsumentów, którzy je zawierają.

    Termin na dokonanie implementacji nowych przepisów przez Polskę to 21 marca 2016 r.
    Jeśli omawiane kwestie dotyczą również Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z:
    radcą prawnym dr. Dominikiem Lubaszem dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl lub
    radcą prawnym Witoldem Chomiczewskim witold.chomiczewski@lubasziwspolnicy.pl.

    Zastrzeżenie:
    Informacja zawarta w Alercie Prawno – Podatkowym nie stanowi porady prawnej. Lubasz i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych Spółka Komandytowa nie ponosi odpowiedzialności za skutki wykorzystania tej informacji bez uprzedniej analizy takiej możliwości na gruncie konkretnego stanu faktycznego.

    Wróć do listy
    dr Dominik Lubasz

    dr Dominik Lubasz

    • Wspólnik
    • Radca prawny
    Skontaktuj się z autorem

    Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

    Subscribe to our newsletter

    FreshMail.pl