• Polski
  • English
  • Deutsch
  • ALERT PRAWNY: SYGNALIŚCI. SĄDY STOSUJĄ NIEWDROŻONĄ DYREKTYWĘ

    W jednym z poprzednich alertów prawnych lubasziwspolnicy.pl/alert-prawny-kolejny-projekt-ustawy-o-sygnalistach/ informowaliśmy już o tym, że Polska zwleka z wdrożeniem przepisów dyrektywy o sygnalistach.

    W dalszym ciągu, z uwagi na zmiany władzy, trudno przewidzieć jakie miejsce w ustawodawczej kolejce zajmie uchwalenie odpowiedniej ustawy chroniącej sygnalistów. Niezależnie od powyższego stale zachęcamy organizacje do wdrożenia już obecnie odpowiednich instrumentów ochrony sygnalistów.

    Tym bardziej, że niedawno opublikowano uzasadnienie wyroku Sądu Rejonowego w Toruniu (wyrok z 12 lipca 2023 r., IV P 171/22), w którym to sąd przyjął, że dopuszczalne jest kwestionowanie skutków jednostronnych czynności pracodawcy (np. rozwiązania umowy o pracę) sprzecznych z zakazami wynikającymi z niewdrożonej dyrektywy. Sąd oceniając odwołanie pracownika uniwersytetu od wypowiedzenia umowy o pracę uznał, że pracownik podlegał ochronie jako sygnalista, stąd rozwiązanie umowy stanowiło niedozwolone działanie odwetowe pracodawcy. Wyrok w sprawie jest nieprawomocny.

    Sąd przyjął, że skutek braku implementacji dyrektywy do polskiego porządku prawnego, nie stoi na przeszkodzie przyjęciu tzw. bezpośredniej skuteczności dyrektywy uznając, że pracodawca w rozstrzyganej sprawie stanowi podmiot będący emanacją państwa. Takie przyjęcie wydaje się nieuzasadnione w świetle orzecznictwa TSUE, niemniej zwraca uwagę, że sądy wskutek braku uchwalenia ustawy, stają przed koniecznością rozważań dotyczących stosowania wtórnego prawa UE.

    Wprawdzie rozstrzygnięć sądów, w których pracownicy powoływali się na swój status „sygnalisty” nie brakowało wcześniej, szczególnie w sprawach dotyczących przekroczenia granic dozwolonej krytyki pracodawcy, jednak obecnie wobec niewdrożenia dyrektywy, rozważania koncentrować się mogą, jak we wskazanym wyroku, nad możliwością bezpośredniego stosowania prawa UE.

    Co to oznacza dla organizacji?

    Pracodawcy powinni już teraz analizować swoje działania wobec pracowników w świetle zakazów i praw sygnalistów wynikających z dyrektywy oraz wdrażać odpowiednie procedury zgłoszeń wewnętrznych minimalizujących ryzyko sporu z pracownikiem, naruszenia renomy pracodawcy czy ujawnienia tajemnicy przedsiębiorstwa.

    Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

    Subscribe to our newsletter

    FreshMail.pl