• Polski
 • English
 • Deutsch
 • Ułatwienia dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem

  koronawirus, specustawa

  W przyszłym tygodniu rząd przedstawi projekt specustawy wprowadzającej szereg ułatwień dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem.

  Zgodnie z treścią wczorajszego komunikatu Minister Rozwoju Jadwigi Emilewicz, chodzi przede wszystkim o poprawienie płynności finansowej przedsiębiorstw za pomocą tanich pożyczek i gwarancji finansowych.

  Wprowadzony zostanie też nowy sposób rozliczania straty przez przedsiębiorców. Stratę poniesioną w roku 2020, będzie można odliczyć od podatku należnego w roku 2019. Ponadto, rząd chce znieść obowiązek nakładania kar za niewywiązywanie się z umów zawartych w trybie zamówień publicznych – z kar tych mają być zwolnieni wykonawcy i podwykonawcy.

  Pomoc od rządu mają dostać także pracodawcy. Ci, którzy znajdą się w trudnej sytuacji w związku z koronawirusem, a ich obroty spadną o co najmniej 15 %, będą mogli liczyć na wsparcie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Dodatkowym ułatwieniem ma być możliwość rozłożenia składek należnych ZUS na raty lub nawet ich umorzenie.

  Specustawa ma przewidywać możliwość łatwiejszego zawieszenia działalności gospodarczej bez negatywnych konsekwencji dla przedsiębiorcy. Dotyczy to zwłaszcza przedsiębiorstw transportowych.

  Mają zostać przesunięte ważne terminy. Obowiązek składania Jednolitego Pliku Kontrolnego ma zacząć obowiązywać nie od 1 kwietnia, ale dopiero od 7 lipca 2020 r. Obowiązek wpisywania przedsiębiorstw do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych także ma zostać zmieniony z 13 kwietnia na 1 lipca 2020 r.

  Zapowiedziane zmiany mają obejmować też ułatwienia w split payment, wcześniejsze zwroty VAT, zaliczenie do kosztów podatkowych wydatków związanych z anulowaniem wycieczek w stosunku do branż dotkniętych skutkami kryzysu, zniesienie opłaty prolongacyjnej, rozszerzenie pomocy publicznej dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw.

  Być może ułatwienia pojawią się także dla kredytobiorców. Dnia 11 marca 2020 r. Prezydent poinformował, że w trybie pilnym zamierza wyjść z inicjatywą wypracowania rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych.

  O rozwoju tych zmian będziemy informować na bieżąco.

  Wróć do listy
  dr Dominik Lubasz

  dr Dominik Lubasz

  • Wspólnik
  • Radca prawny
  Skontaktuj się z autorem

  Jeśli omawiane kwestie dotyczą Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z

  dr Dominik Lubasz

  Wspólnik
  Radca prawny

  dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl

  Witold Chomiczewski LL.M

  Wspólnik
  Radca prawny

  witold.chomiczewski@lubasziwspolnicy.pl

  Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

  Subscribe to our newsletter

  FreshMail.pl