• Polski
 • English
 • Deutsch
 • Alert prawny: Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów

  prawo pracy, sygnalisci

  23 maja 2024 r. Sejm przyjął ustawę o ochronie sygnalistów. Oznacza to, że po latach oczekiwania, ustawodawca zdecydował się podjąć działania zmierzające do implementacji przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. 

  Najprawdopodobniej nowe obowiązki będą obowiązywać organizacje już w drugim półroczu tego roku. Obecnie ustawa została przekazana do Senatu, który będzie podejmował dalsze decyzje. Do sierpniowej przerwy wakacyjnej w pracach Sejmu, planowane są jeszcze 4 posiedzenia, wobec czego nie należy wykluczać możliwości przekazania ustawy Prezydentowi do podpisu jeszcze przed przerwą.  

  Zgodnie z aktualnym brzmieniem ustawy, ustawa wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem przepisów regulujących ujawnienia publiczne, które zaczną obowiązywać po upływie 6 miesięcy. 

  Dla podmiotów zatrudniających pracowników, jak i współpracowników (B2B, zlecenia), ustawa przewiduje wprowadzenie nowych obowiązków, do których warto już teraz się przygotować.  

  Jakie obecnie działania powinna podjąć organizacja? Warto w szczególności rozpocząć pracę nad: 

  • oszacowaniem stanu zatrudnienia uwzględniającego zarówno pracowników, jak i współpracowników; 
  • wdrożeniem odpowiedniej wewnętrznej procedury zgłaszania informacji o naruszeniach prawa i podejmowania działań następczych; 
  • zapewnieniem bezpieczeństwa danych i ochrony tożsamości sygnalisty, oraz danych osobowych (RODO) uczestników postępowań wyjaśniających; 
  • przygotowaniem komunikacji dla kandydatów do pracy oraz kontrahentów dotyczących wdrożenia wewnętrznej procedury zgłoszeń; 
  • podjęciem decyzji w przedmiocie zakupu licencji do oprogramowania umożliwiającego zgłaszanie nieprawidłowości. 

  Będziemy informować Państwa na bieżąco o kolejnych etapach uchwalania ustawy o ochronie sygnalistów. Zachęcamy do rozpoczęcia pracy nad wdrożeniem procedur wewnętrznych. 

  Link do projektu ustawy uchwalonej przez Sejm znajdą Państwo TUTAJ>>>. 

  Zachęcamy do udziału 6 czerwca br. w naszym bezpłatnym webinarze z cyklu „Rzeczowo o prawie” w którym przybliżymy Państwu bliżej założenia nowej ustawy - Webinar: Ochrona sygnalistów 2024 - co wprowadza właśnie uchwalona ustawa?

  Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

  Subscribe to our newsletter

  FreshMail.pl