• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Zmiany w obowiązkach związanych z oznakowaniem żywności

    Od 13 grudnia obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

    Zgodnie z nowymi przepisami, informacje o żywności powinny być jasne, rzetelne i łatwe do zrozumienia dla konsumenta. Dane, które muszą być podane obowiązkowo to m.in.: nazwa produktu, wykaz składników oraz wszelkich substancji powodujących alergie lub reakcje nietolerancji, użytych przy wytworzeniu lub przygotowywaniu żywności i nadal obecnych w produkcie gotowym, ilość określonych składników oraz w przypadku niektórych produktów - informacje o wartości odżywczej.

    Ważną zmianą jest określenie minimalnego rozmiaru czcionki, jaką powyższe informacje powinny być umieszczone na etykietach lub opakowaniach. Nie może ona być mniejsza niż 1,2 mm, chyba że powierzchnia opakowania nie przekracza 80 cm kwadratowych. Wtedy może ona mieć rozmiar 0,9 mm.

    Obowiązkowym także będzie ujawnianie kraju lub miejsca pochodzenia w przypadku mięs wieprzowych, drobiowych oraz pochodzących od kóz i owiec.

    Co również bardzo istotne, w przypadku internetowej sprzedaży produktów żywnościowych, za podanie we właściwy sposób informacji o nich, odpowiedzialni będą w pierwszej kolejności właściciele sklepów internetowych. Rodzi to konieczność stworzenia przez nich wirtualnych etykiet, zawierających takie same dane, jak te na etykietach czy opakowaniach produktów.

    Jeśli omawiane kwestie dotyczą również Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z:
    radcą prawnym dr. Dominikiem Lubaszem dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl lub
    radcą prawnym Witoldem Chomiczewskim witold.chomiczewski@lubasziwspolnicy.pl.

    Zastrzeżenie:
    Informacja zawarta w Alercie Prawno – Podatkowym nie stanowi porady prawnej. Lubasz i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych Spółka Komandytowa nie ponosi odpowiedzialności za skutki wykorzystania tej informacji bez uprzedniej analizy takiej możliwości na gruncie konkretnego stanu faktycznego.

    Wróć do listy
    dr Dominik Lubasz

    dr Dominik Lubasz

    • Wspólnik
    • Radca prawny
    Skontaktuj się z autorem

    Jeśli omawiane kwestie dotyczą Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z

    dr Dominik Lubasz

    Wspólnik
    Radca prawny

    dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl

    Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

    Subscribe to our newsletter

    FreshMail.pl