• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Taryfy socjalne nieobowiązkowe dla abonentów Internetu mobilnego i usług łączności mobilnej

    Przepisy dyrektywy o usłudze powszechnej określają minimalne spektrum usług, które powinny być dostępne dla wszystkich konsumentów. W konsekwencji, państwa członkowskie mają prawo wymagać od wskazanych przedsiębiorców, aby oferowały specjalne plany lub pakiety taryfowe osobom o niskich dochodach. Koszt netto poniesiony z tytułu wykonywania tego obowiązku przez wyznaczonych operatorów, państwa członkowskie mogą podzielić pomiędzy dostawców usług łączności elektronicznej, którzy osiągają określony obrót.

    W 2013 r. dwaj belgijscy przedsiębiorcy, na których został nałożony obowiązek uiszczania składki, finansującej koszt netto związany z zapewnieniem szczególnych warunków taryfowych dla niektórych kategorii odbiorców usług, wnieśli skargę do trybunały konstytucyjnego w Belgii. Ich zdaniem, powyżej opisany system jest niezgodny z prawem unijnym.

    Sąd krajowy przedłożył Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytanie prejudycjalne, zmierzające do wyjaśnienie czy mechanizm finansowania przewidziany przez dyrektywę 2002/22 ma zastosowanie do usług łączności ruchomej i Internetu mobilnego.

    Zdaniem Trybunału, dyrektywa nakłada obowiązek zapewnienia stacjonarnego przyłączenia do publicznej sieci łączności, nie zaś ruchomego. Oznacza to, że zarówno usługi łączności ruchomej jak i abonamentów internetowych nieprzyłączanych stacjonarnie do Internetu, są co do zasady wyłączone z minimalnego zakresu usług powszechnych, które państwa członkowskie mają obowiązek zapewnić najuboższym obywatelom, określonych przepisami dyrektywy 2002/22.

    Państwa członkowskie mają możliwość uznania spornych usług za dodatkowe usługi obowiązkowe w rozumieniu dyrektywy o usłudze powszechnej, jednak nie mogą w takiej sytuacji wprowadzać systemu ich finansowania z udziałem przedsiębiorców.

    Jeśli omawiane kwestie dotyczą również Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z:
    radcą prawnym dr. Dominikiem Lubaszem dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl lub
    radcą prawnym Witoldem Chomiczewskim witold.chomiczewski@lubasziwspolnicy.pl.

    Zastrzeżenie:
    Informacja zawarta w Alercie Prawno – Podatkowym nie stanowi porady prawnej. Lubasz i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych Spółka Komandytowa nie ponosi odpowiedzialności za skutki wykorzystania tej informacji bez uprzedniej analizy takiej możliwości na gruncie konkretnego stanu faktycznego.

    Wróć do listy
    dr Dominik Lubasz

    dr Dominik Lubasz

    • Wspólnik
    • Radca prawny
    Skontaktuj się z autorem

    Jeśli omawiane kwestie dotyczą Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z

    dr Dominik Lubasz

    Wspólnik
    Radca prawny

    dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl

    Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

    Subscribe to our newsletter

    FreshMail.pl