• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Prezes UOKiK samodzielnie zdecyduje o niedozwolonym charakterze klauzuli umownej

    Na początku czerwca, po trwających od kwietnia konsultacjach międzyresortowych i społecznych, do Komitetu Stałego Rady Ministrów wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego. Największe zmiany, jakie ma wprowadzić nowelizacja dotyczyć będą kontroli abstrakcyjnej wzorców umownych.

    Po uwzględnieniu uwag zgłoszonych w ramach konsultacji społecznych, projekt przewiduje możliwość wszczęcia postępowania w sprawie uznania postanowienia wzorca umowy za niedozwolone poprzez zawiadomienie złożone przez konsumenta, rzeczników konsumentów, organizacje konsumenckie a także Rzecznika Ubezpieczonych. Zawiadamiający zyska status podmiotu zainteresowanego, który będzie mógł składać wyjaśnienia i mieć dostęp do akt sprawy.

    Zmiany w stosunku do pierwotnej wersji projektu dotyczą także instytucji tajemniczego klienta, która będzie mogła być stosowana przez Prezesa UOKiK, jedynie za uprzednią zgodą wyrażoną przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

    Konsultacje społeczne i międzyresortowe zaowocowały także wprowadzeniem do ustawy nowelizującej, możliwości odwołania od decyzji tymczasowych Prezesa UOKiK do SOKiK. Organ będzie zobowiązany do przedstawienia sądowi, w terminie 14 dni, akt sprawy, a sąd w terminie 2 miesięcy rozpatrzy odwołanie.

    Zmieniono również definicję ,,praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów”.

    Jeśli projekt zostanie przyjęty przez Radę Ministrów zostanie następnie skierowany do Sejmu.

    Jeśli omawiane kwestie dotyczą również Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z:
    radcą prawnym dr. Dominikiem Lubaszem dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl lub
    radcą prawnym Witoldem Chomiczewskim witold.chomiczewski@lubasziwspolnicy.pl.

    Zastrzeżenie:
    Informacja zawarta w Alercie Prawno – Podatkowym nie stanowi porady prawnej. Lubasz i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych Spółka Komandytowa nie ponosi odpowiedzialności za skutki wykorzystania tej informacji bez uprzedniej analizy takiej możliwości na gruncie konkretnego stanu faktycznego.

    Wróć do listy
    dr Dominik Lubasz

    dr Dominik Lubasz

    • Wspólnik
    • Radca prawny
    Skontaktuj się z autorem

    Jeśli omawiane kwestie dotyczą Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z

    dr Dominik Lubasz

    Wspólnik
    Radca prawny

    dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl

    Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

    Subscribe to our newsletter

    FreshMail.pl