• Polski
 • English
 • Deutsch
 • Zapisz się do newslettera

  TK: Bankowy tytuł egzekucyjny narusza Konstytucję

  We wtorek, 14 kwietnia, Trybunał Konstytucyjny orzekł, że Bankowy Tytuł Egzekucyjny (BTE) narusza konstytucyjną zasadę równości i mechanizm jego funkcjonowania musi zostać zmieniony.

  Trybunał stanął na stanowisku, że przepisy w obecnym kształcie powodują znaczne zachwianie równości stron stosunku prawnego, w tym wypadku klienta i banku, czyniąc tego drugiego sędzią we własnej sprawie. Bank, może bowiem wszcząć postępowanie egzekucyjne bez uprzednio przeprowadzonego postępowania rozpoznawczego przez sąd, mającego na celu sprawdzenie czy dług rzeczywiście istnieje i w jakiej wysokości. W takiej sytuacji klientowi pozostaje jedynie złożyć powództwo przeciwegzekucyjne.

  Orzeczenie TK zapadło w konsekwencji rozpoznania połączonych pytań prawnych Sądu Rejonowego w Koninie, który wyraził wątpliwość co do zgodności przepisów BTE z konstytucją oraz Europejską Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

  Wyrok wejdzie w życie dopiero w sierpniu 2016 r., po uprzedniej zmianie przepisów i stworzeniu nowego instrumentu, który wyważy interesy banków i dłużników.

  Jeśli omawiane kwestie dotyczą również Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z:
  radcą prawnym dr. Dominikiem Lubaszem dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl lub
  radcą prawnym Witoldem Chomiczewskim witold.chomiczewski@lubasziwspolnicy.pl.

  Zastrzeżenie:
  Informacja zawarta w Alercie Prawno – Podatkowym nie stanowi porady prawnej. Lubasz i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych Spółka Komandytowa nie ponosi odpowiedzialności za skutki wykorzystania tej informacji bez uprzedniej analizy takiej możliwości na gruncie konkretnego stanu faktycznego.

  Wróć do listy
  dr Dominik Lubasz

  dr Dominik Lubasz

  • Wspólnik
  • Radca prawny
  Skontaktuj się z autorem

  Jeśli omawiane kwestie dotyczą Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z

  dr Dominik Lubasz

  Wspólnik
  Radca prawny

  dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl

  Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

  Subscribe to our newsletter

  FreshMail.pl