• Polski
 • English
 • Deutsch
 • Zapisz się do newslettera

  Elektroniczne faktury bez podpisu elektronicznego

  Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku wydanym w  dniu 20 maja 2010 roku (I FSK 1444/09) poddał analizie zagadnienie czy faktury VAT przesyłane faxem lub mailem bez zaopatrzenia ich w podpis elektroniczny, czyli w sytuacji gdy nie są to faktury elektroniczne w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005 roku w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, mogą stanowić podstawę do wykazania podatku naliczonego w rejestrze VAT i do odliczenia od podatku należnego wynikającego z takiego dokumentu podatku naliczonego. NSA uznał, że:

  istnieją dwa sposoby fakturowania. Pierwszym z nich jest faktura elektroniczna. W takiej sytuacji faktura jest wystawiana, przesyłana oraz przechowywana elektronicznie oraz jest opatrzona podpisem elektronicznym. Drugi model fakturowania to faktura papierowa. Przy czym taka faktura może być wystawiona przy użyciu komputera, a następnie przesłana mailem jednak wówczas musi zostać wydrukowana, by stać się fakturą papierową.

  NSA oparł się przy powyższym orzeczeniu na przepisach 112 Dyrektywy VAT.

  Znaczenie powyższego wyroku:

  stanowisko wyrażone w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego może otworzyć możliwość przesyłania mailem faktur nie będących fakturami elektronicznymi, a następnie poprzez ich wydrukowanie otrzymanie dokumentu równoznacznego z fakturą papierową. Taki dokument będzie miał skutki tożsame z fakturą przesłaną pocztą, czyli będzie mógł zostać ujęty w rejestrze VAT.

   

  Jeżeli chcielibyście Państwo wykorzystać zaprezentowane rozstrzygnięcie NSA w swojej działalności gospodarczej, to bardzo prosimy o kontakt bezpośrednio z:

  Radcą prawnym Witoldem Chomiczewskim                witold.chomieczewski@lubasziwspolnicy.pl

  Radcą prawnym dr. Dominikiem Lubaszem                  dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl

  Wróć do listy
  dr Dominik Lubasz

  dr Dominik Lubasz

  • Wspólnik
  • Radca prawny
  Skontaktuj się z autorem

  Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

  Subscribe to our newsletter

  FreshMail.pl