• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Reprezentacja przedsiębiorców w sferze publicznej – Projekt ustawy o Komisji Wspólnej Rządu i Przedsiębiorców oraz Rzeczniku Przedsiębiorców

    Jak sygnalizowaliśmy w jednym z ostatnich postów, Rada Ministrów pracuje nad pakietem aktów prawnych stanowiących łącznie tzw. Konstytucję Biznesu, która ma na celu stworzenie przyjaznego otoczenia prawnego dla działalności gospodarczej. W skład Konstytucji Biznesu ma wchodzić m.in. ustawa o Komisji Wspólnej Rządu i Przedsiębiorców oraz Rzeczniku Przedsiębiorców, której założeniem jest powołanie podmiotów służących ochronie praw przedsiębiorców oraz ułatwieniu komunikacji pomiędzy przedsiębiorcami a rządem.

    Podstawowe założenia

    Podstawowym celem powołania Komisji Wspólnej Rządu i Przedsiębiorców oraz Rzecznika Przedsiębiorców jest wspieranie i monitorowanie właściwego wdrożenia Konstytucji Biznesu. Rząd zmierza do pogłębienia zaufania przedsiębiorców do władzy publicznej, a także działania na rzecz wolności gospodarczej, zasad bezstronności, równego traktowania, uczciwej konkurencji, poszanowania dobrych obyczajów oraz słusznych interesów przedsiębiorców.
    Podkreśla się, że powołanie Komisji oraz Rzecznika ma za zadanie wyposażenie przedsiębiorców w instrumenty zmierzające do ochrony ich interesów oraz praw, w szczególności tych, które wynikają z Konstytucji RP i innych przepisów dotyczących działalności gospodarczej.

    Rzecznik Przedsiębiorców

    Zgodnie z założeniami projektu ustawy, Rzecznik Przedsiębiorców ma być powoływany przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw gospodarki, na okres 5-letniej kadencji. Ma on aktywnie działać na rzecz ochrony interesów przedsiębiorców, uczestniczyć w tworzeniu aktów prawnych, które mają znaczenie dla przedsiębiorców i wykonywanej przez nich działalności gospodarczej oraz pomagać w organizowaniu mediacji pomiędzy przedsiębiorcami a organami administracji.

    Ponadto, do zadań Rzecznika miałaby również należeć współpraca z organizacjami pozarządowymi, stowarzyszeniami, itp., działającymi na rzecz przedsiębiorców, jak również prowadzenie działalności informacyjnej i edukacyjnej. Rzecznikowi ma przysługiwać prawo składania wniosków do podmiotów posiadających inicjatywę ustawodawczą oraz prawo występowania o wydanie wyjaśnień przepisów dotyczących działalności gospodarczej.

    Nie bez znaczenia jest również fakt, iż zgodnie z projektem ustawy, Rzecznik miałby zostać wyposażony w prawo zawiadamiania organów nadzoru i kontroli o dostrzeżonych nieprawidłowościach działania organów państwa, żądania wyjaśnień i dostępu do akt, jak również występowania do Sądu Najwyższego w celu wyjaśnienia rozbieżności w wykładni prawa. Szczególnym uprawieniem Rzecznika ma być możliwość wstrzymania kontroli prowadzonej u przedsiębiorcy na mocy odrębnych przepisów. Każdy przedsiębiorca będzie mógł zwrócić się do Rzecznik o zainterweniowanie w jego sprawie.

    Ministerstwo rezygnuje z utworzenia Komisji

    We wspomnianym projekcie ustawy zaproponowano utworzenie Komisji, która stanowiłaby forum dla celów wypracowywania wspólnych stanowisk rządu i przedsiębiorców. Przedmiotem zainteresowania Komisji miałyby być sprawy dotyczące wykonywania działalności gospodarczej oraz polityki państwa w stosunku do przedsiębiorców. W szczególności Komisja miałaby ustalać priorytety gospodarcze w sprawach dotyczących wykonywania działalności gospodarczej, wskazywać organom pożądane kierunki działania, uczestniczyć w procesie stanowienia aktów prawnych oraz oceniać stan konkurencyjności warunków wykonywania działalności gospodarczej.

    W skład Komisji mieliby wchodzić przedstawiciele Rady Ministrów wskazani przez premiera, minister właściwy do spraw gospodarki oraz wyznaczeni przedstawiciele reprezentatywnych organizacji przedsiębiorców.

    W trakcie przeprowadzanych konsultacji publicznych nad projektem, liczne organizacje zrzeszające przedsiębiorców wyraziły krytyczne stanowisko w stosunku do pomysłu utworzenia Komisji oraz zasad jej organizacji. Przede wszystkim negatywnie odniesiono się do zasad ustalania składu Komisji, w tym także do wykluczenia przedstawicieli związków zawodowych z członkostwa w Komisji. Projektodawcom zarzucono również, że kompetencje Komisji pokrywałyby się z kompetencjami Rady Dialogu Społecznego.

    Na skutek wniesienia tak krytycznych uwag do projektu przez organizacje zrzeszające przedsiębiorców, Minister Rozwoju zapowiedział odstąpienie od propozycji powołania Komisji Wspólnej Rządu i Przedsiębiorców. W związku z tym, postanowienia projektu ustawy zakładające jej utworzenie oraz określające zasady jej funkcjonowania, stały się nieaktualne.

    Nowe pomysły Ministerstwa Rozwoju

    Pomimo wycofania się z pomysłu powołania Komisji Wspólnej, Ministerstwo Rozwoju już zapowiedziało prace nad stworzeniem innego podmiotu zbiorowego, który zajmowałby się usprawnieniem komunikacji pomiędzy rządem a przedsiębiorcami. Nowe propozycje mają powstać we współpracy z partnerami społecznymi.

    Co ciekawe, pomimo krytycznych uwag przedsiębiorców dotyczących zasad powoływania i działania Rzecznika Przedsiębiorców, Ministerstwo nie odstąpiło od pomysłu jego powołania i nie wprowadziło zmian do projektu w tym zakresie.

    Wejście w życie ustawy o Komisji Wspólnej Rządu i Przedsiębiorców oraz Rzeczniku Przedsiębiorców planowane jest na 1 września 2017 roku. Potrzeba kompleksowej zmiany lub wykreślenia postanowień dotyczących Komisji może jednak spowodować, że ustawa wejdzie w życie później niż zakładano.

    Ukłon w stronę przedsiębiorców

    Wydaje się, że realizacja pomysłów Ministerstwa Rozwoju spowoduje, że przedsiębiorcy doczekają się własnych reprezentantów w sferze publicznej, wspomagających ich w komunikacji z organami administracji publicznej. Niewykluczone, że Rzecznik Przedsiębiorców jako podmiot chroniący słuszne interesy przedsiębiorców, będzie cieszył się równie dużym zaufaniem jak ma to miejsce w przypadku powiatowych i miejskich rzeczników konsumentów czy Rzecznika Finansowego, którzy wspierają konsumentów, ubezpieczonych, ubezpieczających i inne podmioty, zgodnie ze swoimi kompetencjami. Z punktu widzenia przedsiębiorców szczególnie ważne będzie posiadanie przedstawicieli aktywnie uczestniczących w tworzeniu aktów prawnych, w oparciu o które wykonywana jest działalność  gospodarcza.

    Wróć do listy
    Karolina Przybysz

    Karolina Przybysz

    • Radca prawny
    Skontaktuj się z autorem

    Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

    Subscribe to our newsletter

    FreshMail.pl