• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Odpowiedzialność członków zarządu za niepublikowanie sprawozdań finansowych

    Obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych wiąże się z koniecznością dokonania szeregu czynności, których zaniechanie rodzi różnego rodzaju odpowiedzialnością po stronie członków zarządu lub innego organu zarządzającego. Członkowie zarządu spółek kapitałowych powinni dbać, by sprawozdania finansowe były sporządzane, składane do odpowiednich organów oraz ogłaszane w sposób zgodny z literą prawa, dokładając przy tym staranności wynikającej z zawodowego charakteru swojej działalności.

    Kto publikuje i gdzie?

    Odpowiedzialność za sporządzenie sprawozdania spoczywa na kierownikach jednostek, przez których w odniesieniu do spółek kapitałowych rozumie się członków zarządu lub innego organu zarządzającego. Są oni również odpowiedzialni za niedopełnienie innych obowiązków związanych z publikacją sprawozdań, gdyż to zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje ją na zewnątrz. Obowiązek publikowania sprawozdań dotyczy w szczególności składania sprawozdań finansowych do KRS oraz do właściwych organów podatkowych.

    Sankcje za niedopełnienie obowiązków

    W pierwszej kolejności należy wskazać, że członkowie zarządu lub innego organu zarządzającego, którzy wbrew przepisom ustawy nie sporządzają sprowadzania finansowego, a także nie publikują go lub nie poddają pod badanie biegłego rewidenta, popełniają występek zagrożony grzywną lub karą pozbawienia wolności do lat 2, albo obiema  tymi karami łącznie. Również niezłożenie sprawozdania finansowego do KRS lub do ogłoszenia stanowi występek, za który członkom zarządu grozi grzywna lub kara ograniczenia wolności.

    Warto pamiętać, że niezależnie od wymierzenia wskazanych wyżej kar, członkom zarządu grożą także inne konsekwencje, np. umieszczenie informacji o skazaniu w Krajowym Rejestrze Karnym, a także orzeczenie środka karnego w postaci zakazu zajmowania określonego stanowiska, wykonywania zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej.

    Ponadto, członkowie zarządu, którzy nie przekazują w terminie sprawozdania finansowego organowi podatkowemu, popełniają wykroczenie skarbowe, za które wymierza się grzywnę w wysokości od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.

    Nieterminowe składanie sprawozdań finansowych może pociągać za sobą istotne sankcje finansowe. W razie stwierdzenia, że do KRS nie zostały złożone dokumenty, których złożenie jest obowiązkowe, sąd rejestrowy wzywa członków organu zarządzającego do ich złożenia w dodatkowym 7-dniowym terminie. W przypadku niezastosowania się do wezwania sąd obligatoryjnie nakłada grzywnę, którą może ponawiać.

    Nie należy zapominać, że nieskładanie sprawozdań finansowych do KRS może za sobą nieść negatywne konsekwencje także dla samej spółki. Jedną z najpoważniejszych z nich jest możliwość rozwiązania spółki. Sąd rejestrowy wszczyna z urzędu postepowanie o rozwiązanie podmiotu wpisanego do KRS bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, m.in. gdy mimo wezwania sądu rejestrowego nie złożono rocznych sprawozdań finansowych za 2 kolejne lata obrotowe. Warto pamiętać, że wszczęcie postępowania o rozwiązanie podmiotu jest w tym przypadku obowiązkiem, nie zaś jedynie prawem sądu.

    Niezależenie od opisanych powyżej sankcji, na członkach zarządu spoczywa odpowiedzialność cywilna wobec spółki za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniem umowy albo statutu spółki. Z uwagi na to, że na członkach organu zarządzającego spoczywają ustawowe obowiązki sporządzenia, złożenia oraz ogłoszenia sprawozdania finansowego, to na nich spocznie odpowiedzialność za pokrycie szkody, jaką poniosła spółka w związku zaniechaniem dopełnienia tych obowiązków. Zaniechanie to będzie traktowane jako zawinione.

    Podsumowanie

    Niedopełnienie obowiązków związanych ze sporządzaniem i publikowaniem sprawozdań finansowych może rodzić poważne konsekwencje dla członków organu zarządzającego, ale również dla samej spółki. W szczególności może ono doprowadzić do rozwiązania spółki. Jest zatem bardzo istotne, aby członkowie zarządu w sposób rzetelny i terminowy realizowali obowiązki sprawozdawcze.

    Wróć do listy
    Karolina Przybysz

    Karolina Przybysz

    • Radca prawny
    Skontaktuj się z autorem

    Jeśli omawiane kwestie dotyczą Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z


    Artykuły powiązane

    Spółka komandytowa z udziałem sp. z o.o. jako komplementariusza. Jak stworzyć taką strukturę i dlaczego warto to zrobić?

    Przedsiębiorcy, mając na uwadze optymalizację podatkową, często decydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki komandytowej. Z jednej strony, pozwala ona na optymalizację podatkową z uwagi na fakt, iż …

    Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z kapitałem zakładowym 1 zł?

    Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu nowelizacji Kodeksu spółek handlowych, które mają unowocześnić i uelastycznić strukturę majątkową spółek kapitałowych. Najbardziej rewolucyjną z propozycji jest obniżenie minimalnego progu kapitału zakładowego dla spółek …

    Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

    Subscribe to our newsletter

    FreshMail.pl