• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Od 1 stycznia 2017 roku nastąpiły ważne zmiany w Kodeksie Pracy

    W związku z ogłoszeniem Ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców (Dz. U. z 2016 r., poz. 2255; dalej jako „Ustawa”), zmianie uległy zasady dotyczące tworzenia regulaminów pracy i regulaminów wynagradzania, zasady wydawania świadectw pracy, wydłużono terminy na złożenie odwołania od wypowiedzenia, wystąpienia z żądaniem przywrócenia do pracy lub odszkodowania oraz żądania nawiązania umowy o pracę, a ponadto wprowadzono, pod rygorem nieważności, formę pisemną dla umów o współodpowiedzialności materialnej.

    Regulaminy pracy/wynagradzania

    Dotychczas regulaminy pracy i wynagradzania obowiązkowo tworzyć musieli ci pracodawcy, którzy zatrudniali co najmniej 20 pracowników, chyba że objęci byli układem zbiorowym pracy. Po zmianach, obwiązek tworzenia regulaminów pracy i wynagradzania dotyczyć będzie pracodawców zatrudniających co najmniej 50 pracowników, chyba że objęci są oni układem zbiorowym pracy. W nowym stanie prawnym jednakże, pracodawcy zatrudniający mniej niż 50 pracowników, nieobjęci układem zbiorowym pracy, będą mogli tworzyć regulaminy pracy i wynagradzania dobrowolnie, z tym zastrzeżeniem, że pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników (ale mniej niż 50.– ciu) będą musieli tworzyć regulaminy, jeżeli zawnioskuje o to zakładowa organizacja związkowa.

    Zasady wydawania świadectw pracy

    Przy zastrzeżeniu przepisów przejściowych, w nowym stanie prawnym, w związku
    z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy, pracodawca jest zobowiązany niezwłocznie wydać świadectwo pracy wtedy, gdy nie zamierza nawiązać z pracownikiem kolejnego stosunku pracy (w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego). Jeżeli jednak kolejny stosunek pracy zostanie w takich warunkach nawiązany, pracodawca będzie miał obowiązek wydać świadectwo pracy jedynie na wniosek pracownika. W takiej sytuacji, termin na wydanie świadectwa pracy wynosi 7 dni od złożenia wniosku.

    Wydłużenie terminów wskazanych w art. 264 k.p.

    Bardzo istotna zmiana, wprowadzona cyt. Ustawą, dotyczy wydłużenia terminów na realizację roszczeń, wskazanych w art. 264 k.p. Od 1 stycznia 2017 r. na złożenie do sądu pracy odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę, pracownik ma 21 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę. W taki sam sposób wydłużone zostały pozostałe terminy wskazane w przywołanym przepisie, tj. termin na żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania, liczony od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy o pracę oraz termin na żądanie nawiązania umowy o pracę, liczony od dnia doręczenia zawiadomienia o odmowie przyjęcia do pracy. Co ważne, do terminów określonych w art. 264 k.p., które nie upłynęły przed dniem wejścia
    w życie cyt. Ustawy, stosuje się art. 264 k.p. w nowym brzmieniu.

    Forma pisemna pod rygorem nieważności dla umów o współodpowiedzialności materialnej.

    Nowe brzmienie art. 125 § 1 k.p. zakłada, że umowa o współodpowiedzialności materialnej, zawarta przez pracowników z pracodawcą i będąca podstawą łącznego powierzenia mienia, musi mieć formę pisemną pod rygorem nieważności. Umowa zawarta
    w innej formie będzie nieważna z mocy prawa. Dotyczy to jednakże umów
    o współodpowiedzialności materialnej zawieranych po 1 stycznia 2017 r., ponieważ zgodnie
    z art. 23 cyt. Ustawy, do trwających w dniu jej wejścia w życie umów o współodpowiedzialności materialnej, zastosowanie będzie miał art. 125 § 1 zdanie drugie w brzmieniu dotychczasowym.


    Jeśli omawiane kwestie dotyczą Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z


    Artykuły powiązane

    Płaca minimalna dla polskich kierowców w Niemczech. Jak uniknąć problemów?

    Po wprowadzeniu ustawy o płacy minimalnej (Mindestlohngesetz), wszystkim pracownikom przysługuje na terenie Niemiec płaca minimalna w kwocie 8,50 € za godzinę. Dodatkowo, pracownicy zagraniczni muszą być rejestrowani w urzędach celnych. …

    Umowa o pracę na czas określony maksymalnie na 24 miesiące

    Komisja Sejmowa kontynuuje prace nad projektem nowelizacji kodeksu pracy, zakładającym, że łączny czas zatrudnienia pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony u danego pracodawcy nie będzie mógł być …

    Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

    Subscribe to our newsletter

    FreshMail.pl