• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Nadchodzą zmiany w umowach o pracę na czas określony

    25 czerwca br. Sejm, większością 423 głosów, przyjął nowelizację ustawy - kodeks pracy. Najbardziej znaczącą zmianą jest ograniczenie możliwości przedłużania umów o pracę zawartych na czas określony, ponad 33 miesiące. Niezależnie jednak od tego okresu, liczba umów terminowych łączących pracodawcę z tym samym pracownikiem nie będzie mogła przekroczyć trzech. Oznacza to, że czwarta umowa na czas określony zawarta z tym samym pracownikiem, z mocy prawa będzie umową na czas nieokreślony. Do wskazanego okresu 33 miesięcy nie będzie się zaliczała umowa na okres próbny, która będzie mogła być zawarta na maksymalnie 3 miesiące.

    Powyższe regulacje nie będą dotyczyły umów zawieranych na czas określony w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym jak również wykonywania pracy przez okres kadencji. Nowela przewiduje możliwość przedłużenia umowy terminowej przez pracodawcę, gdy wskaże on obiektywne przyczyny leżące po jego stronie. O takich sytuacjach będzie trzeba jednak informować Państwową Inspekcję Pracy.
    Zmiany dotyczyć będą także okresów wypowiedzenia umów o pracę. Po wejściu w życie nowych przepisów okres wypowiedzenia umów o pracę na czas określony będzie zależny od czasu zatrudnienia u danego pracodawcy. Przy zatrudnieniu krócej niż 6 miesięcy okres wypowiedzenia miałby wynieść 2 tygodnie, od pół roku do 3 lat - miesiąc, a powyżej 3 lat - 3 miesiące.

    Nowela ma trafić teraz do Senatu. Wejdzie w życie w terminie 6 miesięcy od jej ogłoszenia.

    Jeśli omawiane kwestie dotyczą również Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z:
    radcą prawnym dr. Dominikiem Lubaszem dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl lub
    radcą prawnym Witoldem Chomiczewskim witold.chomiczewski@lubasziwspolnicy.pl.

    Zastrzeżenie:
    Informacja zawarta w Alercie Prawno – Podatkowym nie stanowi porady prawnej. Lubasz i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych Spółka Komandytowa nie ponosi odpowiedzialności za skutki wykorzystania tej informacji bez uprzedniej analizy takiej możliwości na gruncie konkretnego stanu faktycznego.

    Wróć do listy
    dr Dominik Lubasz

    dr Dominik Lubasz

    • Wspólnik
    • Radca prawny
    Skontaktuj się z autorem

    Jeśli omawiane kwestie dotyczą Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z

    dr Dominik Lubasz

    Wspólnik
    Radca prawny

    dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl

    Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

    Subscribe to our newsletter

    FreshMail.pl