• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Większa ochrona konsumentów zawierających umowy o kredyty konsumenckie

    19 maja br. Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o kredycie konsumenckim, której głównym założeniem jest zwiększenie ochrony i wzmocnienie pozycji konsumentów, którzy korzystają z usług finansowych oferowanych przez kredyto- pożyczkodawców nie posiadających zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie tego rodzaju działalności.

    Prace nad nowelizacją są skutkiem zastrzeżeń Komisji Europejskiej co do poprawności transpozycji dyrektywy 2008/48/WE z dnia 23 kwietnia 2008 r. w sprawie umów o kredyt konsumencki, do polskiego porządku prawnego. Założenia nowelizacji uwzględniają także wniosku przedstawione w raporcie UOKiK z kontroli przedsiębiorców udzielających kredyty konsumenckie w 2012 r.

    Autorzy nowych przepisów podkreślają, że najistotniejszą kwestią jest doprecyzowanie istniejących regulacji i zwiększenie ich przejrzystości w taki sposób, aby kształtowały one obowiązek szczegółowego informowania konsumentów o założeniach ofert kredytowych, co wpłynie na zwiększenie ich porównywalności, a w konsekwencji wzmocni pozycję konsumenta w stosunku do pożyczkodawcy.

    Znowelizowana regulacja ma także na celu zniwelowanie praktyk polegających na pobieraniu nieuzasadnionych opłat związanych z udzieleniem i obsługą kredytu. Zwiększona zostanie również ochrona konsumenta, który będzie zalegał ze spłatą pożyczki, poprzez dookreślenie reguł naliczania odsetek.

    Jeśli omawiane kwestie dotyczą również Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z:
    radcą prawnym dr. Dominikiem Lubaszem dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl lub
    radcą prawnym Witoldem Chomiczewskim witold.chomiczewski@lubasziwspolnicy.pl.

    Zastrzeżenie:
    Informacja zawarta w Alercie Prawno – Podatkowym nie stanowi porady prawnej. Lubasz i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych Spółka Komandytowa nie ponosi odpowiedzialności za skutki wykorzystania tej informacji bez uprzedniej analizy takiej możliwości na gruncie konkretnego stanu faktycznego.

    Wróć do listy
    dr Dominik Lubasz

    dr Dominik Lubasz

    • Wspólnik
    • Radca prawny
    Skontaktuj się z autorem

    Jeśli omawiane kwestie dotyczą Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z

    dr Dominik Lubasz

    Wspólnik
    Radca prawny

    dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl

    Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

    Subscribe to our newsletter

    FreshMail.pl