• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Polska jednym z krajów, które nie wdrożyły unijnych przepisów dot. utworów osieroconych

    Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/28/UE z dnia 25.10.2012 r. w sprawie niektórych dozwolonych sposobów korzystania z utworów osieroconych, regulująca problematykę ochrony prawami autorskimi utworów, których autorzy są nieznani, nie można ich odnaleźć lub skontaktować się z nimi, miała zostać transponowania do krajowych porządków prawnych państw członkowskich do 29.10.2014 r.

    Przepisy dyrektywy mają szczególne znaczenie ze względu na liczbę utworów osieroconych będących w posiadaniu instytucji kulturalnych i oświatowych, którą szacuje się na setki tysięcy egzemplarzy. Dorobek ten ma ogromną wartość historyczną. Jak podkreśla Centrum Informacyjne Rządu, istotą nowych regulacji jest ustanowienie procedury uzyskiwania przez dzieła, które spełniają wskazane w pierwszym akapicie kryteria, rangi utworów osieroconych, co znacznie ułatwi placówkom oświatowym, kulturalnym i nadawcom publicznym korzystanie z nich. Dyrektywa przewiduje, że uzyskanie takiego statusu, będzie poprzedzała starannie przeprowadzona procedura poszukiwań osób, którym mogłyby przysługiwać prawa autorskie.

    Polska, Belgia, Cypr, Luksemburg, Rumunia i Słowenia nie wywiązały się z obowiązku wdrożenia przepisów wskazanej dyrektywy do swoich porządków prawnych, ani nie powiadomiły Komisji Europejskiej o środkach, które zamierzają zastosować w celu dostosowania prawa krajowego do nowych regulacji.

    Nieprawidłowości wywołały reakcję KE, która 28 maja b.r. skierowała do polskich władz tzw. uzasadnioną opinię, czyli upomnienie, będące już drugim stadium postępowania w przedmiocie naruszenia prawa unijnego. Polska ma dwa miesiące na powiadomienie Komisji o działaniach podjętych w celu dostosowania obowiązujących regulacji do unijnych przepisów. Brak reakcji stworzy po stronie organu unijnego możliwość złożenia pozwu do Trybunału Sprawiedliwości UE i nałożenia kar finansowych.

    Jeśli omawiane kwestie dotyczą również Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z:
    radcą prawnym dr. Dominikiem Lubaszem dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl lub
    radcą prawnym Witoldem Chomiczewskim witold.chomiczewski@lubasziwspolnicy.pl.

    Zastrzeżenie:
    Informacja zawarta w Alercie Prawno – Podatkowym nie stanowi porady prawnej. Lubasz i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych Spółka Komandytowa nie ponosi odpowiedzialności za skutki wykorzystania tej informacji bez uprzedniej analizy takiej możliwości na gruncie konkretnego stanu faktycznego.

    Wróć do listy
    dr Dominik Lubasz

    dr Dominik Lubasz

    • Wspólnik
    • Radca prawny
    Skontaktuj się z autorem

    Jeśli omawiane kwestie dotyczą Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z

    dr Dominik Lubasz

    Wspólnik
    Radca prawny

    dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl

    Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

    Subscribe to our newsletter

    FreshMail.pl